Mobirise

WWDC 2017: Apple IOS 11 güncellemesinde müthiş yenilikler var...

Apple’ın her yıl düzenlediği World Wide Developer Conference (WWDC) bu yıl da oldukça hareketliydi.

IOS 11 'de Ufak ufak onlarca yenilik sizi bekliyor

Apple, küçük ama önemli geliştirmelere tabi tutulan yeni nesil mobil işletim sistemi iOS 11 ’in tanıtımını yaptı. Örneğin mesajlar artık iCloud üzerinden tüm cihazlarınız arasında eşleştirilebilecek. Aramayı kolaylaştıracak uygulamalar da yeniden düzenlendi. Apple Pay ile iMessage üzerinden başkalarına nakit para gönderebileceksiniz. Ödemeler ‘Touch ID’ ile yetkilendirilecek. Bu arada Siri sesli arayüzünü kullanarak otomatik çeviri özelliği kazanıyor, halihazırda kullandığımız sürümünde hissettiğimiz önemli bir açığı kapatacak. Tahminen önümüzdeki sonbaharda yeni iPhone modellerinin piyasaya çıkacağı dönemde, iOS 11 'de güncelleme olarak yerini alacak.

Siri’ye genişletilmiş fonksiyon

Siri bundan sonra sadece sesli asistanınız olmayacak. Apple, Google Assistant’ın Android’de yaptığı işin bir benzerini Siri ile yapmayı hedefliyor. Örneğin, bağlam dahilinde öğrenme ve tahmine dayalı öneriler tüm cihazlar arasında eşleştirilerek yapmak isteyebileceğiniz şeylerin önceden tahmin edilip gerçekleştirilmesini amaçlıyor. Siri aynı zamanda tarayıcıdaki aktivitelerinizi izleyerek ilgilendiğiniz şeylerle ilgili diğer olası kaynakları da dikkatinize sunacak. Tabii Apple tüm bu eşleştirme işlemlerinin ‘şifrelenmiş’ olarak yapılacağını belirtmeyi de ihmal etmiyor. Bildirim paneli de kilit ekranı kontrolünde olacak.
Yani artık ekranda yukarı doğru kaydırma yaptığınız zaman, ekran kilidi devreye girecek.

Fotoğraflar uygulamasında Boomerang özelliği..

Fotoğraf uygulamasında yeni gelişmeler var. Yaptığınız çekimlerde daha iyi resim kalitesi ve düşük-ışık performansı geliyor. Ve tabi daha yeni efektler geliyor. Örneğin; ‘Live Photo’da yayınlamak istediğiniz çerçeveyi seçebileceksiniz. Bu arada yapay zekada konuya dahil edilmiş. Fotoğraflar uygulaması ile Instagram’daki ‘Boomerang’ özelliğine benzer şekilde mükemmel döngüleri otomatik olarak seçebileceksiniz. Ek olarak video ve resim boyutlarını düşürmek için HEVC ve HEIF sıkıştırma özelliği de getiriliyor.

AR (Arttırılmış Gerçeklik)

Son zamanlarda AR (Arttırılmış Gerçeklik) ile ilgili oldukça konuşma geçmişti. Apple’ın bu alana yaklaşımı, iOS 11’de fırınlanmış bir platform olacak olan AR Kit’i inşa etme yönünde. Federigi, bu tip bir teknolojiyi desteklemek için yeni donanıma ihtiyaç olmadığını belirtti. Bilakis mevcut cihazlardaki dahili teknolojinin halihazırda AR içeriği hazırlama kapasitesine sahip olduğunu, oldukça gerçekçi görünüme sahip dedi.

Haritalar Google’a alternatif olacak..

Haritalar'da Google’a alternatif olmak için bir hamle yapıyor. Dünya çapında alışveriş merkezlerini ve hava limanlarını içerecek ayrıntılı bina içi gezinme sistemi geliyor. Sürücüler için navigasyon ekranında hızınızı göstererek ve klavuz takip şeridi ile sürüş esnasında yardımcı olacak. Güvenlik cephesinde ise firma, sürüş esnasında olduğunuzu belirtecek bir ‘Seyir Esnasında Rahatsız Etmeyiniz’ olarak adlandırılan özellikle seyir halinde olduğunuzu ekranda belirtecek.

Tek bir uygulama mağazası yerine yeni platform Oyunlar, Uygulamalar ve Uygulama içi satın almalar şeklinde üç ayrı bölüme ayrılıyor. Kullanıcılar aynı zamanda ‘Bugün’ paneline yönlendirilerek yeni ve popüler uygulamaların öne çıkarıldığı bu alanda nelerin indirilebileceğini daha net olarak görmüş olacaklar.

iPad, MacBook’a dönüşüyor

iOS 11 iPad’de, masaüstü ve dizüstü Apple ürünlerinden aşina olduğumuz, uygulamalar arasında geçiş yapmak için dock kullanımını da içeren bazı özellikler kazanıyor.Ekranın alt bölümünden yukarıya doğru kaydırma yaptığınız zaman dock belirecek. Dock’tan alacağınız bir uygulamayı tutarak, ana çalışma alanına çekebilecek ve böylece yan yana çalışma özelliğini kullanabileceksiniz. Bir de ‘Dosyalar’ uygulaması var. Bu uygulama, iOS’te olmadığı şekilde dosyalarınızı iPad üzerinde yönetebilmenizi sağlıyor. Apple’ın son zamanlarda iPad Pro’yu dizüstü PC’lerle değiştirme yönündeki pazarlama stratejisini göz önünde bulunduracak olursak, kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamaya dönük bu tip bir platformun geliştirimi çok da sürpriz olmasa gerek.

iPad Pro yeni özellikler.
10.5 and 12.9 inch iPad Pro

10.5 inç’lik iPad Pro! Tam boyuttaki ekran klavyesiyle dikkat çeken iPad Pro’da 30 dil desteği veren Smart keyboard yani akıllı klavye de önemli bir özellik. 6 çekirdekli A10X Fusion işlemci kullanan iPad Pro’da yüzde 40 oranında daha hızlı grafik performansı veren 12 çekirdekli GPU da var. 10 saat batarya ömrü sunan cihazın USB 3.0 desteği de bulunuyor. 
Altyazı ayarlarından Türkçeye çevirip İzleyebilirsiniz.

Yeni iMac'ler gün yüzüne çıktı

Gücünü Intel Kaby Lake işlemcilerden alan yeni iMac Pro, 21.5 inç iMac’lerde 32 GB RAM seçeneği yer alırken, 27 inç modelde bu miktar 64 GB’a kadar çıkabiliyor. Tüm 27 inç iMac seçeneklerinde ve üst seviye olan 21.5 inç 4K Retina iMac’te Fusion Drive standart haline gelmiş durumda. Yüzde 50 daha hızlı SSD’ler ile 2 TB’a kadar depolama seçenekleri sunuluyor. Ürünün arkasında iki adet Thunderbolt 3 bulunuyor.

Gelelim grafiklere…Yeni nesil grafikler içinse bütünleşik Intel Iris Plus Graphics 640 kullanılıyor ve önceki nesle göre yüzde 80 daha fazla hız sağlanıyor. Ek olarak, 21.5 inç iMac’te AMD Radeon Pro 555 ve 560 (4 GB VRAM’e kadar) seçenekleri bulunuyor ve 3 kat daha fazla performans sağlanıyor. 27 inç 5K iMac ise AMD Radeon Pro 570, 575 ve 580 GPU (8 GB VRAM’e kadar) seçeneklerine sahip.

macOS High Sierra duyuruldu...

Apple’ın bir diğer yeniliği ise MacOS High Sierra oldu. macOS High Sierra ile birlikte Federighi'nin ilk duyurusunu gerçekleştirdiği yenilik, Safari'nin videoların otomatik oynatılmaya başlandığı siteleri tespit ederek bunun önüne geçeceği oldu.
Fotoğraflar, artık içeriklerin filtrelenmesini sağlayan yeni bir açılır menüye ve fotoğrafları çok daha detaylı bir şekilde düzenlemeyi sağlayan yeni araçlara sahip.

Posta uygulamasını da yenileyen Apple, bölünmüş ekran desteğini de kullanıcılarına sunuyor; böylece kullanıcılar internette işlerini hallederken diğer yandan mailleşebiliyor.

30 yıldır HFS dosya sistemini kullanan mac’ler, macOS High Sierra ile birlikte artık APFS dosya sistemini kullanacak.