https://mobirise.com/

Yeni iPAD lerde
3 farklı isim olmasına rağmen ise, temelde 4 farklı iPad var.

iPad Pro (12.9 ve 9.7 inç)

iPad (5.nesil)

iPad mini 4

Ekran

4 farklı model 3 farklı ekran boyutuyla geliyor
Ancak asıl fark bu ekranların boyutları değil, teknolojilerinde. Ve işler burada gerçekten karışmaya başlıyor. Bu sebeple temiz ve anlaşılır bir tablo ile durumu özetleyelim.

İşlemci

A9 ve A9X işlemcileri Apple’ın bir iPad için ürettiği en güçlü işlemciler. iPhone 6s ailesinde kullanılan işlemci olduğu için nispeten yeni diyebiliriz. Ancak yine de iPhone 7 ailesindeki çılgın hızlı A10’un gerisindeler.

Fotoğraf Kamerası

Fotoğraf açısından baktığımızda ise öne çıkan kamera elbette 9.7 inç iPad Pro’nun kamerası. Diğer iPad modellerinin kameraları aynı seviyede yer alırken, 9.7 inç iPad Pro ise önemli avantajlarıyla bir adım ileriye gidiyor.

FaceTime Kamera Performansı

Aslına fotoğraf ve videodan daha önemli bir kriter olarak düşünebiliriz.

iPad’i FaceTime ya da video konferans için çok daha sık kullanan birisi olarak ön taraftaki kameranın kalitesi görüşmeler için çok daha önemli.

Diğer iPad’ler sadece 1.2 megapiksellik fotoğraf çekebilen kameralara sahipken, 9.7 inç iPad Pro ise 5 megapiksel ile çok daha kaliteli görüntü sağlıyor.

Smart Connector

iPad Pro modelleri, Smart Connector’a sahip olan yegane modeller. Apple’ın bu özel bağlantı noktası sayesinde iPad’e klavye gibi farklı cihazlar bağlamak mümkün olabiliyor.

Apple Pencil

Apple Pencil sayesinde daha yaratıcı işlere veya kalemle ekran üzerinde çizim yapmaya veya not almaya imkan sağlıyor.

Apple Pencil dışındaki diğer ürünlerle de çizim yapmak mümkün, ancak bunlar Apple Pencil gibi ekranla özel bir şekilde iletişime girmediği için aynı keskinliği almak mümkün olmuyor.